Opis rasy

Hovawart wywodzi się z Niemiec. Jego nazwa oznacza stróża podwórza (hova - podwórze, wart - stróż). W czasach średniowiecza był doskonałym stróżem posiadłości.
W 1922 roku, po latach zapomnienia, postanowiono odtworzyć Hovawarta. Kurt Konig odtworzył tę rasę kojarząc żyjących w górach Harzu i Schwarzwaldu pozostałych jej przedstawicieli z psami pasterskimi, nowofundlandem i kudłatym owczarkiem. Rasa została zatwierdzona w 1937 roku.

Hovawart jest świetnym psem użytkowym o wszechstronnych umiejętnościach. Wyróżnia się opanowaniem, przyjaznym usposobieniem i wytrzymałością.
Posiada średni temperament, instynkt obrony, skłonność do walki i doskonały zmysł węchu. Jednocześnie nie wykazuje skłonności do włóczęgostwa i polowań.

Wyjątkowo wierny i przywiązany do właścicieli, potrzebuje rozsądnego prowadzenia, bez stosowania przemocy fizycznej i kar. Jako zwierze bardzo wrażliwe, szybko reaguje na potrzeby właściciela i nauczony, bardzo dobrze wykonuje wszystkie polecenia. Te cechy hovawarta czynią go doskonałym psem towarzyszącym, stróżującym, obrończym i tropiącym.

To pies, który wygląda jak pies. Wesoły, ciekawski, o olbrzymim uroku osobistym, co pozostaje mu do późnej starości. Bardzo potrzebuje bliskiego i serdecznego kontaktu z człowiekiem. Jeśli znajdziesz dla niego czas, aby zapewnić mu dostateczną ilość ruchu i pożytecznej pracy, stanie się miłym i wesołym członkiem rodziny.


Wzorzec

Hovawart - wzorzec FCI nr 190

KRAJ POCHODZENIA - Niemcy. DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 12.01.1998.

PRZEZNACZENIE: Pies użytkowy

KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne. Sekcja 2. l Molosy, typ górski. Podlega próbom pracy (tzn. certyfikat użytkowości psa obrończego min. I° - IPO I).


Wygląd zewnętrzny:
Hovawart jest mocnym, średnio dużym, o sylwetce wydłużonej, długowłosym psem użytkowym. Znaczące różnice w płci są przede wszystkim widoczne w budowie głowy i tułowia. U samców muszą być w pełni rozwinięte jądra zstšpione do moszny. Proporcje: Tułów wynosi około 110 % do 115 % wysokości w kłębie.
Zachowanie i charakter:
Jest znany jako wszechstronny pies użytkowy. Jest psem zrównoważonym i łagodnym, ale stanowczym. Posiada naturalną chęć do szkolenia, nieustępliwość, średni temperament i bardzo dobry węch. Jego fizyczne warunki psa użytkowego i szczególne przywiązanie do rodziny czynią z Hovawarta wybitnego psa - towarzysza, stróża, obrońcę i tropiciela.

Głowa:
Grzbiet nosa jest prosty i łącząc się z przełomem tworzy prostą. Kufa i czaszka są nieco długie. Skóra na głowie ściśle przylega.
Górna część głowy:
Czaszka: mocna, o szerokim, wypukłym czole.
Stop: dobrze zaznaczony.
Budowa pyska:
Nos: otwory nosowe dobrze rozbudowane. U czarnych podpalanych i czarnych Hovawartów pigment jest czarny; pigmentacja u psów blond: czarna, przebarwienia dopuszczalne.
Kufa: mocna; jednakże patrząc z boku, jak i z góry zwęża się lekko.
Wargi: dobrze przylegają.
Zęby / zgryz: Hovawart ma pełne, mocne uzębienie z 42 zębami (zgodnie z wzorem zębowym). Zęby stoją pionowo w szczęce. Zgryz nożycowy (zgryz kleszczowy dopuszczalny).
Oczy: oczy są owalne, ani wypukłe ani głębokie (wklęsłe). Ich kolor jest ciemno- bądź średniobrązowy. Powieki leżą głęboko.
Uszy: luźno przylegające, trójkątne, zwisające uszy są osadzone wysoko i daleko od siebie, powiększają optycznie głowę i sięgają przynajmniej na wysokość kącików warg. Ich końcówki są lekko zaokrąglone. Gdy pies jest spokojny leżą płasko, przy podnieceniu mogš być zwrócone do przodu. Przednia krawędź ucha umiejscowiona jest pionowo w połowie drogi między oczami a potylicš.

Szyja: mocna, średniej długości. Skóra na gardle jest mocno przylegająca.

Tułów:
Grzbiet: prosty i mocny.
Lędźwie: mocne i nieco dłuższe niż zad.
Zad: lekko opadający, średniodługi.
Klatka piersiowa: szeroka, głęboka i mocna.

Ogon: mocno owłosiony ogon sięga poniżej stawów skokowych, ale nie do ziemi. W zależności od nastroju psa noszony jest wysoko nad grzbietem, gdy pies jest podniecony lub nisko, gdy jest spokojny.

Kończyny:
Przednie: są mocne i, patrząc zarówno z przodu, jak i z boku, ustawione prosto, pionowo.
Bark: bardzo dobrze umięśnione. Łopatka jest długa i ustawiona ukośnie.
Ramię: długie, wąsko przylegające do ciała.
Łokcie: przylegają do klatki piersiowej.
Nadgarstki: mocne.
Przednie nogi: ustawione szeroko.
Tylne nogi: mocne i, patrząc z tyłu, ustawione pionowo. Dobrze kątowane.
Uda i podudzia: bardzo dobrze umięśnione.
Stawy skokowe: mocne, głęboko osadzone.
Łapy: okrągłe, mocne i zwarte. Palce u nóg są wysklepione i leżą ściśle przy sobie. Wilcze pazury powinny zostać usunięte, z wyjątkiem krajów, w których jest to prawnie zabronione. Paznokcie u nóg u psów czarnych podpalanych i czarnych są mocno pigmentowane. U psów blond mogą mieć mniej pigmentu.

Chód: Hovawart porusza się wszystkimi rodzajami ruchu. Patrząc z przodu i z tyłu - prostolinijnie i swobodnie. Kłus jest daleko posuwisty z dobrym wykrokiem tylnich nóg.

Skóra:
Jest ogólnie mocno przylegająca. U psów czarnych podpalanych i czarnych ma niebieskawy odcień, u psów blond - różowy.

Szata:
Włos: długi, mocny, zwarty włos jest lekko falowany i przylegający, z niewielką ilością podszerstka. Jest dłuższy na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej części nóg przednich (pióra) i tylnich (portki) oraz na ogonie. Na głowie, z przodu nóg przednich i tylnich włos jest krótki.

Maść: Hovawart występuje w trzech odmianach kolorystycznych: czarnej podpalanej, czarnej i blond (złota, płowa).
Czarna podpalana: włos jest czarny i błyszczący, kolor znaczeń średniojasny. Na głowie znaczenia rozpoczynają się poniżej grzbietu nosa i sięgają do kącików warg, dookoła aż do gardła. Punkty nad oczami są wyraźnie widoczne. Znaczenia na piersi składają się z dwóch blisko siebie leżących łat i mogą być ze sobą połączone. Na przednich łapach znaczenia sięgają, patrząc z boku, od palców łapy do około środkowego odcinka nogi, z tyłu nogi do wysokości łokcia. Na tylnych nogach, patrząc z boku, znaczenia są widoczne poniżej stawów skokowych jako szeroka pręga, nad stawami - jako wąska, która na przedniej stronie tylnych nóg sięga do linii brzucha. Także na wewnętrznej stronie ogona widoczne są znaczenia. Znaczenia są we wszystkich miejscach ściśle określone. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.
Czarna: włos jest czarny i błyszczący. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.
Blond: włos jest średniojasny, błyszczący i przy brzuchu i nogach staje się jaśniejszy. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.

Wielkość:
Wysokość w kłębie:
psy: 63 - 70 cm
suki: 58 - 65 cm

Wady:
Każde odstępstwo od podanego wzorca jest wadą, której ocena w dokładnym stosunku powinna odpowiadać stopniowi odchylenia.

Wady dyskwalifikujące:
Wygląd ogólny: psy w fenotypie nie odpowiadające standardowi rasy, samce o mocnych cechach suczych, suki o mocnych cechach samczych.
Proporcje: mocne odchylenia w proporcjach ciała.
Zachowanie i charakter: psy agresywne, bojaźliwe, wykazujące reakcję na strzał (strach), letargiczne.
Głowa: brakujący stop, niebieskie oko lub tzw. "wilcze oko", uszy stojące, ciężkie, w kształcie róży lub odstające, przodozgryz, tyłozgryz, zgryz naprzemienny, brak więcej niż dwóch zębów spośród czterech P1 = przedtrzonowy 1 lub dwóch z dwóch M3 = trzonowy 3, lub brak innego zęba.
Szyja: wyraźne podgardle lub z dużą ilością luźnej skóry na gardle.
Tułów: mocno łękowaty lub karpiowaty grzbiet, wąska lub beczkowata klatka piersiowa, anomalia kręgu ogonowego, mocno skrócony ogon, wyraźnie zakręcony ogon.
Kończyny: przesadnie mocne tylnie nogi.
Budowa włosa: przeważający lokowany włos (tworzący zamknięte loki).
Umaszczenie (ogólnie): kolory, które nie zostały opisane we wzorcu, np. niebiesko - szary, wilczasty, brązowy, biały, pstry, blond z brunatnym nalotem lub ze znaczeniami występującymi w miejscach nieujętych we wzorcu; białe plamy; pojedyncze białe włosy na wewnętrznej stronie ud nie prowadzą do wykluczenia z hodowli.
Psy czarne podpalane: szare lub brązowe plamy poza znaczeniami, podszerstek inny niż czarny, szare lub białe znaczenia.
Psy czarne: szare lub brązowe plamy, podszerstek inny niż czarny.
Psy blond: pojedyncze białe włosy na grzbiecie nosa nie prowadzą do wykluczenia z hodowli, kolor przechodzący w rudy bez rozjaśnień, kolor biało - złoty, także na uszach, wyraźne białe znaczenia, ciemne plamy lub ciemna maska.
Wielkość: poniżej wymiarów podanych we wzorcu, wzrost większy niż 3 cm powyżej górnej granicy wzorca.

UWAGA: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie

do góry


KONTAKT: Hanna Cywińska, e-mail: hannacywinska@gmail.com, tel. 603864400, ul. Sikorskiego 30, 84-200 WEJHEROWO